Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski na misji gospodarczej w Rwandzie

Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski na misji gospodarczej w Rwandzie

 

W Kigali w stolicy Rwandy w dniach 24.09-30.09.2018 r. w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego „ Gospodarna Wielkopolska”  Klaster Spożywczy oraz firmy Fabryka Maszyn Spożywczych „Spomasz” Pleszew S.A., Netland Computers uczestniczyły w Wystawie Marki podczas International Conference on ICT for Development, Education & Skills.

W ramach regionalnego stoiska Wielkopolski prezentowane były oferty biznesowe firm Klastra Spożywczego, technologie i produkty IT i ICT oraz inne oferty biznesowe lokalnego przemysłu. Odbyto dziesiątki interesujących rozmów biznesowych.

W trakcie targów Tadeusz Rak ze Spomaszu i Andrzej Spychalski z Klastra zostali zaproszeni do zapoznania się z lokalną firmą zajmującą się produkcją, konfekcjonowaniem i eksportem kawy, konfiguracją nawozów sztucznych w oparciu o importowane granulat NPK pod konkretne uprawy.

Przeprowadzone rozmowy zakończyły się zdefiniowaniem oczekiwań biznesowych Rwandy i obejmują:

- eksport z Polski jabłek –wskazana firma Kalsad

- import z Rwandy zielonej kawy ( próbki w badaniu w firmie WOSEBA )

- budowę w Rwandzie dwóch silosów na ziarno o pojemności 500 m3 z urządzeniami towarzyszącymi

- eksport z Polski rękawów foliowych do opakowań przemysłowych oraz granulatu do produkcji folii

- eksport z Polski ketchupu, przecieru pomidorowego i zielonego groszku

- przygotowanie oferty (inkubatorów i urządzeń towarzyszących )do uruchomienia wylęgu kurcząt w oparciu o eksport polskich jaj

- eksport różnego rodzaju zup instant oraz majonezów

- eksport rowerów z możliwością instalacji linii montażowej rowerów z adaptacją ich wykorzystania w oparciu o wypożyczalnię rowerów w Kaliszu

Fabryka Maszyn Spożywczych Spomasz zaprezentowała kompletne linie do przetwórstwa owoców i warzyw. Nasi partnerzy szczególnie byli zainteresowani potencjalnym zakupem linii produkcyjnych do przetwórstwa pomidorów, produkcji dżemów oraz cukierków krówka. Firma Netland pozyskała partnerów do zakupu ilości hurtowych oprzyrządowania komputerowego.

Wszystkie te propozycje biznesowe są w trakcie definiowania i w bezpośrednim kontakcie z Panem Eliabem Muhawenimana absolwentem polskiej uczelni oraz konsulem honorowym Panem Charles Ngarambe są sukcesywnie przybliżane i kojarzone z partnerami biznesowymi Rwandy.

Republika Rwandy kraj wielkości Wielkopolski z liczbą ludności 12 milinów ludzi i zaludnieniem 400 osób na 1 km2 położona na wysokości 1500 m n.p.m. to niezwykle uroczy kraj. Dominuje zieleń, niezwykła czystość i porządek, bardzo dobra jakość dróg oraz interesująca architektura. Mieszkańcy bardzo życzliwi i uśmiechnięci. Polska jest znana Rwandyjczykom i wspominana jest przez pryzmat wspólnej historii w Polsce z holokaustu w Rwandzie z ludobójstwa i walk plemiennych Tutsi i Hutu podczas których zginęło 1 mln Rwandyjczyków.

Dzisiaj w ramach idei przepraszamy i wybaczamy budowana jest bardzo zauważalna jedność społeczeństwa i ogromny wysiłek na rzecz rozwoju i budowy zasobności kraju. Odnosi się wrażenie, że kraj jest solidnie zarządzany pozyskuje ogromne środki inwestycyjne z zewnątrz a w społeczeństwie panuje atmosfera podobna jak w Polsce w szczytowym okresie transformacji.

Z ciekawostek godnych upowszechnienia jest wszechogarniająca czystość i dbałość o zieleń osiągana m.in. w organizowanym raz na miesiąc powszechnym sprzątaniu całego kraju w którym uczestniczy sam Prezydent Republiki. Rwanda zrezygnowała z codziennego  użytkowania z folii na rzecz opakowań papierowych. Drogi pobudowane bardzo funkcjonalnie posiadają tylko konieczne oznakowanie przy newralgicznych skrzyżowaniach oraz oznakowanie kierunkowe. Innych znaków drogowych nie ma w tym także reklam. Jest to kraj bardzo bezpieczny, w którym spokojnie można się poruszać wieczorem i nocą co na kontynencie afrykańskim należy do rzadkości.

Opracował: Andrzej Spychalski

 
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.